Nauka pływania-od czego zacząć?

Większość z nas jest świadoma, jakie korzyści płyną z przebywaniem w wodzie. Wystarczy, że będzie to oswajanie, zanurzanie czy utrzymywanie poprawnej pozycji na wodzie. Z pewnością warto jednak opanować kilka godnych uwagi elementów. Nauka pływania przede wszystkim powinna być przyjemna!

Od czego zacząć naukę pływania?

Jeżeli jesteś już gotowy na rozpoczęcie przygody z pływaniem, pamiętaj, że warto zacząć od wybrania szkoły lub konkretnego, wykwalifikowanego instruktora lub trenera. Warto zapoznać się z doświadczeniem danej osoby, metodami oraz ogólnym podejściem do niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Niewątpliwie taka osoba zapewni Ci szybsze efekty. Możesz zacząć w każdym wieku, ale nie każdy czuje się dobrze, ucząc pływać każdego. Dlatego warto zapoznać się z tematem pływania, aby móc konkretnie wybrać, odpowiedniego instruktora pływania.

Elementy, których możesz spodziewać się na pierwszych lekcjach pływania: 

  • po pierwsze- stopniowe oswajanie się z wodą,
  • bezpieczne wejście do wody,
  • nauka prawidłowego oddechu,
  • ułożenie ciała w wodzie,
  • nauka wydychania powietrza pod wodą,
  • no i w końcu… utrzymywanie się na wodzie.

Jak przebiega proces nauki pływania?

Pamiętaj, że doświadczony instruktor pływania wie, jak przeprowadzić cały proces, poza tym wie, co zrobić, abyś nie zniechęcił się do nauki. Możesz przygotować się na pewne elementy, które z pewnością będą pojawiać się wielokrotnie w całym procesie. Trener chcący nauczyć Cię pływać na pewno będzie Cię poprawiać i korygować elementy techniczne. Ważne będą zanurzenia, wstrzymywanie oddechu i wypuszczanie powietrza. Warto dlatego zadbać o odpowiednią pozycję w wodzie, co w konsekwencji pomoże Ci się wyprostować, leżąc na wodzie. W tym celu najpierw trzeba umieć utrzymać się na wodzie- wyporność odgrywa tutaj dużą rolę, jest to jednak umiejętność, którą z czasem można posiąść. Aby swobodnie unosić się na wodzie, najpierw należy przejść etap oswojenia się z wodą, ponieważ gdy będziemy spięci, może się to nie udać.

Nauka pływania – trudności

Na każdym etapie nauki niewątpliwie zdobędziemy wiele nowych umiejętności. Każdy poprawny element ruchowy, sprawi, że z pewnością szybko zauważysz efekty Twojej pracy. Jeśli chcesz nauczyć się pływać- pamiętaj o regularności. Warto zaplanować wizyty w pływalni na minimum raz w tygodniu. Bezsprzecznie czasem lepiej robić to częściej. Jeśli zależy Ci na tym, aby poznać wszystkie style pływania, lepiej uzbroić się w cierpliwość. W związku ze sporą liczbą elementów koniecznych do opanowania, aby nauczyć się pływać, przed Tobą długa droga, ale wyjątkowo przyjemna i satysfakcjonująca.

Czy potrzebuję sprzętu, aby rozpocząć naukę pływania?

Większość szkół pływania lub osób prywatnych prawdopodobnie posiada różnego rodzaju rekwizyty, niezbędne do prowadzenia lekcji. Warto jednak o to dopytać. Będzie to np. makaron, deska do pływania, rurka czy płetwy. Ty, jako osoba uczęszczająca na basen, niewątpliwie będziesz potrzebować:

  • czepek
  • okularki
  • strój do pływania lub kąpielówki
  • klapki
  • ręcznik

Lęk przed wodą a nauka pływania- i co teraz?

Każda osoba, prowadząca naukę pływania, jest przygotowana do pracy z osobami, które boją się wody, ponieważ jest to dość częste zjawisko. Nie obawiaj się więc, że twój instruktor czy trener nie będzie w stanie Ci pomóc. Prawdopodobnie miał z tym do czynienia wiele razy. Zajęcia z nauki pływania, na każdym etapie są dostosowane do potrzeb klienta. Ze względu na twoje obawy pamiętaj, że możesz poprosić o zajęcia na płytkim basenie lub na jego płytszej części. To na pewno Cię uspokoi. Kurs pływania odbywa się na pewnych zasadach. Przede wszystkim uwzględnione są umiejętności ucznia, dlatego jako osoba początkująca, nie trafisz do grupy, w której inni potrafią pływać.

No to zaczynamy!

Reasumując…pamiętaj, że każdy, nawet najlepszy pływak, musiał zacząć od oswojenia, rozpoczęcia kontaktu z wodą, nauki prawidłowego oddychania czy właściwych ruchów. Nie od razu czuł się pewnie w wodzie. Również musiał zdobyć tę umiejętność związaną z umiejętnością utrzymywania się na wodzie, poczucia pozycji własnego ciała i może nawet podniesienia poziomu ogólnej sprawności fizycznej. Także zdobywał te umiejętności pod okiem instruktora. Nie od razu potrafił pływać kraulem czy żabką. Nie od razu znał każdy styl pływacki. Zdobył umiejętność pływania po wielu godzinach nauki i treningu. Jeżeli wciąż masz wątpliwości- sprawdź, za co kochamy pływanie! Jeśli nie wiesz kiedy zacząć, zajrzyj tutaj!

 

🏊‍♂️Zapisz się na próbne zajęcia