Lęk przed wodą, to w przypadku dzieci, lęk przed nieznanym. Jeśli chodzi o dorosłych, bywa podobnie. Często jednak zdarza się, że jest to spowodowane nieprzyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Niezaprzeczalnie jednak warto jest zdobyć umiejętność poruszania się w wodzie. Zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwo. Pozwoli także korzystać z wielu, przyjemnych atrakcji wodnych. 

Pokonaj lęk przed wodą – najważniejsze wskazówki

Dzieci

  • Warto zadbać o zbudowanie pozytywnej relacji z wodą i dobrego skojarzenia z tą formą spędzania czasu. Można zacząć od korzystania z zabawek w czasie kąpieli, oswajania dziecka z tym, czym jest czepek, okularki czy strój pływacki. Ich przymierzanie w czasie zabawy, oswoi dziecko z tym sprzętem Lekkie chlapanie, machanie nóżkami, przyglądanie się wodzie też bywa bardzo pomocne. W przypadku gdy dziecko jest pewniejsze i śmielsze wobec wody, można nawet spróbować „puszczania bąbelków” i nurkowania.
  • Jeśli ty nie boisz się wody, pokaż dziecku, że to fajne! Jesteś dla niego najlepszym wzorem do naśladowania. Gdy zobaczy Ciebie w wodzie, drogi rodzicu, z pewnością też będzie chciało spróbować.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, czym jest woda oraz o bezpieczeństwie. Jak się zachować, co się stanie gdy… oraz, że jeśli użyje makaronu czy deski, pozwoli mu to utrzymać się na wodzie.
  • Powoli i bez pośpiechu. Nikomu nie zależy tutaj na czasie. Pośpieszanie może spowodować odwrotny skutek. Ważne by stworzyć bezpieczną, dobrą wieź z wodą.
  • Wspieraj i zachęcaj do kolejnych prób. Wreszcie się uda. Potrzeba jednak czasu i dużo cierpliwości.
  • Skorzystaj z zajęć, z instruktorem. Oni najlepiej wiedzą jak przejść ten proces. Zarówno ty, jak i dziecko będzie czuć się o wiele spokojniej, w rękach specjalisty.

Dorośli

  • Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Odpuśćmy sobie jednak zabawki. Zacznij od moczenia w wodzie jedynie nóg, wchodzenia do jeziora czy morza. Również spróbuj chlapania. Kolejnym krokiem może być wejście np. do płytkiego basenu, blisko ściany i dmuchania w wodę czy delikatne zanurzanie twarzy. Jeśli odczuwasz silny lęk skorzystać z makaronu, który po włożeniu pod pachy, utrzyma Cię na wodzie
  • Skorzystaj z metod relaksacyjnych przed wejściem do wody. Techniki oddechowe mogą być skutecznym narzędziem w walce z lękiem przed wejściem do wody.
  • Jeśli decydujesz się na lekcje z instruktorem, koniecznie zasygnalizuj mu swoje obawy. Będzie wiedział jak Ci pomóc.
  • Gdy okaże się, że lęk nie jest możliwy do przezwyciężenia przy pomocy powyższych technik, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Chcesz rozpocząć naukę pływania ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj tutaj!