Jak powszechnie wiadomo, istnieją cztery, podstawowe style pływackie. Najpopularniejszy z nich, dla osób początkujących to potocznie mówiąc „żabka”. W rzeczywistości jest to jednak nieco bardziej skomplikowane, ponieważ technika każdego stylu, ma ogromne znaczenie. 

Styl motylkowy

Styl motylkowy Potocznie zwany „delfin” lub „motylek”. Przypomina ruchy, wykonywany przez tego ssaka. Z kolei określenie „motyl” lub „motylek” pochodzi z języka angielskiego, od nazwy „Butterfly „. Istotnie posiada on opinie najtrudniejszego ze wszystkich styli pływackich. Styl motylkowy wymaga opanowania pracy nóg, tułowia oraz ramion jednocześnie. Nogi powinny być złączone, aby mogły wykonywać ruch podobny do fali (w taki sposób jak prawdziwy delfin). Nie zapominając o pracy bioder oraz falistej pracy core ponieważ to właśnie one, zapewniają nam ruch napędowy. Konieczne jest świadome angażowanie pracy łopatek podczas pracy ramion. Aby płynąć szybko, należy zadbać o dobrą koordynację, bezsprzecznie pomoże nam to poprawnie poruszać się w wodzie. Największą rolę odgrywa tutaj praca ramion i bioder. Warto również nauczyć się pływać przy użyciu samych nóg, pod powierzchnią wody. Oddech nabieramy w momencie kopnięcia oraz pracy ramion. Warto podkreślić, że na jeden ruch rękoma, przypadają dwa kopnięcia nogami.
 Obejrzyj nagranie aby przekonać się jak wygląda to w praktyce.

Styl grzbietowy

Styl grzbietowy To właśnie od niego, najczęściej zaczyna się przygodę z pływaniem, jednak nie powinno być to regułą. W przypadku stylu grzbietowego, nie musimy skupiać się tak mocno na oddechu, ponieważ cały czas możemy swobodnie nabierać i wypuszczać powietrze. Jest to spore ułatwienie dla osób początkujących. Pierwszym elementem nauki jest utrzymanie się w odpowiedniej pozycji, w leżeniu na plecach. Następnie włączamy pracę nóg. Ręce natomiast wykonują obszerne zamachy. Z okolicy bioder wykonuje się ruch wyprostowanej ręki za głowę. Uczymy, aby to mały palec wchodził pierwszy do wody, dzięki czemu łatwiej jest później złapać chwyt. Po przełamaniu przez ramię powierzchni wody następuję mocne odepchnięcie, z ugiętym łokciem. Całość polega na tym, aby w tym samym czasie, wykonywać naprzemienny ruch rękoma i bez przerwy pracować nogami. Jest to tak zwany styl asymetryczny. Warto podkreślić, że wzrok powinien być skierowany na sufit, jeśli pływamy w basenie zamkniętym. Obejrzyj nagranie aby przekonać się jak wygląda to w praktyce.

Styl Klasyczny

Styl Klasyczny Zwany potocznie „żabką”. Dobrze wszystkim znany styl, naśladujący ruchy żaby. Podobnie jak „delfin” należy do styli symetrycznych. Każdy „cykl” rozpoczynamy od pracy ramion. Ruch nogami wykonujemy z lekkim opóźnieniem względem rąk. Polega on na zgięciu kolan i skierowaniu ich wraz ze stopami na zewnątrz. Ważne aby ruch nogami nie był jak skrępowany, dzięki temu, mocno odepchniemy się od wody. Oddech nabieramy za każdym razem, w czasie pracy rąk, podnosząc głowę do góry. Każdy ruch zaczynamy i kończymy w pozycji opływowej (wyleżenie). Sprawdź jak wygląda to w praktyce.

Styl dowolny

Najszybszy ze wszystkich styli, zwany potocznie „kraul”. Jest to styl asymetryczny. Polega on (podobnie jak styl grzbietowy) na naprzemiennym wykonywaniu ruchów ramionami i stałej pracy nogami, przypominającej kopnięcia, w leżeniu na brzuchu. Ruch nogami jest nazywany ruchem „nożycowym”. Lekko zgięte w łokciu ramię przełamuję taflę wody w momencie gdy płasko leży na wodzie. Ważne aby przy każdym ruchu, wyciągnąć ramię jak najbardziej do przodu. Pod powierzchnią wody, następuję faza odepchnięcia. Oddech nabieramy poprzez skręcanie głowy na bok, wzdłuż jednej z rąk, w czasie ruchu.
Umiejętność odpowiedniego balansowania w kraulu potocznie nazywane rotacją, jest bardzo ważna jeśli chcemy poprawić technikę tego stylu. Obejrzyj film aby lepiej wyobrazić sobie, jak wygląda ten styl.

Wiesz już jakie są cztery, podstawowe style pływackie. To idealny moment by zapisać się na lekcje i zdobyć praktyczne umiejętności!