Wiemy, że regularne uczęszczanie na basen, to wiele korzyści zdrowotnych. Warto więc zaszczepić u dziecka radość, związana z uprawianiem tego sportu. Zważając oczywiście na ważne aspekty, związane z bezpieczeństwem. Nauka pływania dzieci to ważny moment w ich życiu. Zadbajmy wspólnie o zbudowanie pozytywnego skojarzenia, z tą aktywnością.
Nauka pływania dzieci
- Bądź dobrym przykładem – Pamiętaj, że jesteś dla dziecka najlepszym wzorem do naśladowania. Jeśli ty będziesz bawić się w wodzie, nurkować i pływać, ono prawdopodobnie też zechce to robić. To najlepszy sposób na zaszczepienie w dziecku chęci do uprawiania sportu.
- Słuchaj i rozmawiaj – Tłumacz, opowiadaj i odpowiadaj na pytania. Powiedz dlaczego to ważne, w czym może pomóc i umilić czas. To fajna umiejętność, stosunkowo łatwo ją „zareklamować”. Dziecko może dodatkowo budować nowe znajomości, spędzać miło czas, dobrze się bawić i jeszcze zadbać przy tym o własne bezpieczeństwo w przyszłości.
- Stwórz odpowiednie skojarzenia – Na początek, małe kroczki. Pluskanie się w wannie, zabawki i chlapanie, nawet twarzy! Krokiem kolejnym może być wchodzenie do płytkiego brodzika, morza czy jeziora, mocząc jedynie nogi. Pokaż, jakie to przyjemne.
- Chwal i podziwiaj – Doceniaj każdy, najmniejszy postęp dziecka. Nawet jeśli będzie to samodzielne wejście z szatni na nieckę basenu. Wszystkie elementy są równie ważne a dzieci potrzebują wiedzieć i czuć, że dobrze im idzie. Sygnalizuj, że widzisz zaangażowanie i postępy. Miej też na uwadze, że każdy robi je w swoim czasie.Nie warto wiec kierować się umiejętnościami innych.
- Zróbcie to razem – Fajną formą zaangażowania w rozpoczęcie procesu nauki pływania jest wspólne wybranie się na zakupy po strój, czepek, okularki i resztę sprzętu. Daj wybór. To z pewnością podniesie poziom radości, czerpanej z uczęszczania na basen. Bo przecież to JA wybrałam/ wybrałem wszystko, co mam na sobie.
- Daj dziecku wybór – Lepiej nie pośpieszać ani nie wywierać presji. Nie każde dziecko jest w danym momencie gotowe, do rozpoczęcia tego procesu. Jeśli nie będzie miało ochoty chodzić na zajęcia, wróćcie do nich za jakiś czas.
- Wybierz odpowiednią formę nauki – Idąc za sugestią instruktora wybierz lekcje grupowe lub indywidualne, w zależności od podejścia oraz umiejętności Twojego dziecka. Nie każdy czuje się dobrze w grupie, warto więc wtedy wybrać zajęcia sam na sam z trenerem.
- Bądźcie cierpliwi – Pamiętaj, że nauka pływania to długi proces. Wiąże się z przełamywaniem lęku przed nieznanym, słabości i wychodzenia ze strefy komfortu. Jeśli chcesz zbudować dobrą więź z tym sportem, nie pospieszaj ani nie wywieraj presji. Po prostu daj temu czas.
Sprawdź ofertę naszych zajęć i wybierz najlepszą dla siebie formę!
Najnowsze komentarze